سید تقی کبیری نماینده خوی و چایپاره و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار پارسینه به علل کاهش نرخ ارز اشاره کرد و گفت: دو عامل بر کاهش نرخ ارز تاثیر داشته است. تصمیم گیری‌های بانک مرکزی در موضوع بازار متشکل ارزی و مهم‌تر از آن تغییر فضای تهدید نظامی و وارد شدن در مسیر شیب پایین تهدید‌های اقتصادی موجب کاهش نرخ ارز شد.

او ادامه داد: آمریکا به راحتی اعلام کرد که قصد جنگ ندارد و حتی اعلام کرد که بدون پیش شرط هم حاضر به مذاکره با ایران هستیم که همین اظهارات در کاهش نرخ ارز تاثیر داشت. رفع معافیت‌های فروش نفت ایران هم عامل دیگری است که بعد از اردیبهشت ماه اتفاق نیفتاد.

این نماینده مجلس در ادامه تاکید کرد: بنابراین این موارد دست به دست هم دادند و علیرغم اینکه ما افزایش نرخ ارز را در یک مقطع چند هفته‌ای داشتیم و نرخ دلار باید ۱۶ هزار تومان را تجریه کردیم، اما فضای روانی و از یک سوی دیگر تهدید‌ها و برگشت معافیت‌ها تاثیری به صورت عملی در فروش نفت نداشت موجب شد تا امروز شاهد کاهش نرخ ارز باشیم.

کبیری با بیان اینکه قیمت دلار هنوز واقعی نشده است، گفت: نرخ ارز به واقع نرخ کنونی نیست. نرخ دلار نباید بیش از ۷ هزار تومان باشد. تهدید‌های دشمن قبل از سال گذشته این بود که ما با فشار‌ها و تحریم‌های اقتصادی کاری خواهیم کرد که نرخ دلار به ۷ هزار برسد. اما شاهد افزایش نرخ دلار بیش از تهدید دشمنان بودیم بنابراین بیش از ۷ هزار تومان نرخ واقعی دلار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *