شب یزد در آمفی تئاتر تاریخی دانشگاه سوربن فرانسه برگزار شد که در ان مراسم امیرمسعود زندی استان دانشگاه سوربن، محمدحسین پاپلی یزد نویسنده شهیر یزدی و محسن عباسی هرفته استاد دانشگاه و سخنگوی شورای شهر یزد به سخنرانی پرداختند.

همزیستی مسالمت آمیز ادیان در یزد محور سخنرانی پاپلی یزدی در این مراسم بود و محسن عباسی هرفته نیز به سخنرانی با محوریت «یزد، شهر میراث جهانی؛ اقلیم، معماری و سبک زندگی به مثابه کل یکپارچه» پرداخت.

عباسی هرفته، در سخنان خود به بیان بحث هماهنگی و انسجام میان سه مؤلفه اقلیم، معماری و سبک زندگی در یزد با ارائه تصاویر و مستندات لازم پرداخت.

این سخنرانی از یک مقیاس کلان سرزمینی آغاز شد که در آن به نقش بیابان، کوه‌های پیرامون شهر، نحوه استحصال آب و انتقال آن به شهر، ویژگی‌های دشتی که یزد در آن قرار گرفته و دشواری زندگی در این منطقه اشاره شد.

معیشت یزدی‌ها بر مدار تجارت و صنایع سنتی به دلیل کمبود آب برای کشاورزی و دامداری در مقیاس وسیع و قرار گرفتن در مسیر راه‌های تاریخی ایران، از دیگر محور‌های سخنرانی سخنگوی شورای شهر در این مراسم بود.

در این مراسم همچنین گزارشی از ثبت یزد در فهرست میراث جهانی به عنوان یکی از بزرگترین این شهر‌ها و تنها شهر شیعی جهان ارائه شد.

به گفته سخنگوی شورای شهر یزد، طرح نام یزد و فرهنگ و تمدن آن در دانشگاه کهنسال و معتبر سوربن، اتفاق بزرگی بود که می‌بایست با برنامه‌ای مشخص در آینده در این دانشگاه و سایر مراکز علمی و فرهنگی اروپا به عنوان قاره‌ای که علاقمند و مدعی پرچمداری فرهنگ و تمدن باستانی است، تکرار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *