ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به آخرین وضعیت بررسی طرح اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی در مجلس، گفت: در آخرین جلسه‌ای که در این زمینه با ستادکل نیرو‌های مسلح، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و مرکز پژوهش‌های مجلس داشتیم به تفاهماتی در این زمینه رسیدیم.

وی ادامه داد: پس از جلسه با مسئولان ستاد کل قرار بر این شد تا این ستاد به صورت کتبی نظرات خود را به مجلس اعلام کند تا طرح مذکور پس از اصلاح نهایی در کمیسیون امنیت‌ملی، نهایی و برای بررسی به صحن علنی پارلمان ارجاع داده شود.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: تاکنون ستاد کل نیرو‌های مسلح پاسخی درباره درخواست مجلس ارائه نکرده است که امیدواریم ظرف یک‌ماه آینده این اتفاق رخ دهد.

پیش از این ابوالفضل ابوترابی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم از پیشنهاد طرحی برای اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی بر مبنای “داوطلب بسیجی” خبر داده بود.

وی در تشریح این طرح گفته بود که مشابه این طرح هم اکنون توسط سپاه در مرز‌های کشور در حال اجرا است. در این طرح سپاه در استان‌های سیستان و بلوچستان و برخی استان‌های غربی از مردم بومی منطقه به عنوان نیروی داوطلب بسیجی برای تامین امنیت مرز‌ها استفاده می‌کند.

ابوترابی همچنین گفته بود که بر اساس طرح جدید مجلس که با الگو گیری از تجربیات سپاه در مناطق مرزی تدوین شده است، سربازی به صورت داوطلب و حرفه‌ای در می‌آید و می‌تواند تا ۵ سال به طول بیانجامد. البته کسانی که می‌خواهند در دستگاه‌های دولتی استخدام شوند و سربازی هم نروند، می‌بایست سه برابر مبلغی را که ستاد کل نیرو‌های مسلح برای یک سرباز هزینه می‌کند، پرداخت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *