شاید همه انسان‌ها در عمر خود فرصت دیدن چنین تصویر زیبایی از کره زمین را در حالی که در نقطه‌ای از آن طوفانی بر فراز اقیانوس و در قسمتی دیگر سایه خورشید گرفتگی مشاهده می‌شود، را نداشته باشند.

طوفان باربارا از ساحل شرقی کشور شیلی حرکت خود را آغاز کرد و به سمت جنوب غربی قاره آمریکا ادامه مسیر داد. هم‌زمانی این طوفان بزرگ با خورشیدگرفتگی قابل رویت در کشور‌های آمریکای لاتین، اهمیت آن را برای دانشمندان و طرفدارن علوم هوا و فضا و آب و هوا بیشتر کرد. سازمان‌های معتبر فضایی در جهان اعلام کردند چنین شکلی از خورشید گرفتگی تا دی ماه سال ۱۳۹۹ مشاهده نخواهد شد.
تصویری زیبا از هم‌زمانی طوفان و خورشید گرفتگی از دید ماهواره ناسا

گروه‌های زیادی از سراسر دنیا برای رصد خورشیدگرفتگی به محل‌های از پیش تعیین شده در آمریکای جنوبی رفتند و همین موضوع سبب نگرانی مقامات کشور‌های میزبان از آسیب‌های ممکنه از سوی طوفان باربارا شد. خورشیدگرفتگی در قسمت‌هایی از ایالات متحده آمریکا نیز مشاهده گردید، ولی کیفیت و سطح قابل مشاهده به انداره کشور‌هایی مانند مکزیک و بزریل نبود.

تصویری منحصربه‌فرد از زمین؛ هم‌زمانی طوفان و خورشیدگرفتگی

تصویر ثبت شده از سیاره زمین از سوی ماهواره مشترک ناسا و اداره ملی آب و هوا و تغییرات جوی ایالات متحده آمریکا به ثبت رسیده است. ماهواره‌های موجود در مدار زمین با داشتن تجهیزاتی بسیار پیشرفته و دقیق برای رصد کره زمین، تصاویر گوناگونی از زمین ثبت و هرگونه تغییر آب و هوایی را سریعا گزارش می‌کنند. در ادامه تصویر ارسال شده از ماهواره را مشاهده می‌کنید:

تصویری منحصربه‌فرد از زمین؛ هم‌زمانی طوفان و خورشیدگرفتگی

سازمان‌های هواشناسی کشور‌های مختلف دنیا با بهره‌گیری از اطلاعات ماهواره‌ها، الگو‌های رفتاری را برای تعیین وضعیت آب و هوای کشور خود تنظیم می‌کنند. این الگو‌های رفتاری دولت مردان این کشور را در تعیین سیاست‌های کلی مصرف و تولید انرژی یاری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *