روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست روز جمعه نوشت: آمریکا برجام را به شکست کشانده و باعث بی ثباتی در نقاط مختلف دنیا شده و با این اقدامات به اقتصاد جهان نیز ضربات جدی وارد کرده و جامعه بین المللی را نگران کرده است.

نشریه می‌افزاید که کشور‌های بزرگ دنیا پس از یک دهه و با مذاکراتی بسیار طولانی توانستند به یک توافق بسیار عالی، نمادین و دیپلماتیک برای حل مساله هسته‌ای دست یابند، اما ترامپ با خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها همه تلاش‌ها را به شکست کشاند و این توافق را به فروپاشی نزدیک کرده است.

گزارش ادامه می‌دهد که آمریکا کل منطقه را به بی ثباتی کشانده و باعث نگرانی‌های بسیار شده است همه می‌ترسند که اوضاع ناگهان از کنترل خارج شود دیگر هیچ چیزی در این شرایط قابل پیش بینی نیست.

روزنامه نوشت که ایران طبیعتاً درخواست‌هایی داشته است این کشور نمی‌تواند شاهد باشد تحت برجام بانک هایش تحریم باشد و نتواند نفتش را بفروشد این شرایط برای تهران قابل قبول نیست و برای همین تلاش کرده است تا برخی محدودیت‌ها را در چارچوب توافق لغو کند.

نشریه تاکید کرد که شاید برجام یک توافق بسیار عالی نباشد، اما به هر صورت این درست نبود که آمریکا بجای آنکه برای بهبود شرایط خاورمیانه تلاش کند به دنبال بی ثبات کردن آن با فشار بر ایران باشد آمریکا دوباره دیوارسازی کرد.

روزنامه هنگ کنگی افزایش بهای نفت و بی ثباتی‌های مختلف را حاصل این راهبرد نادرست دولت آمریکا و ترامپ دانست و افزود که آن‌ها به دیگر کشور‌ها و اقتصاد جهان و چین لطمه زدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *