تدابیر حفظ سلامتی جوانان در طب سنتی

 وی تصریح کرد: این امور گرچه ممکن است در جوانی به‌دلیل قدرت و قوت بالای روحی و بدنی، اثر سوء خود را نشان ندهند، اما با مداومت بر آن‌ها و تبدیل شدن آن‌ها به عادات غلط، فرد مستعد بیماری‌ها و مشکلات متعدد در آینده خواهد شد.

این متخصص طب سنتی ایران متذکر شد: بر اساس دیدگاه مکتب پزشکی ایرانی، مزاج اصلی دوران جوانی، گرم و خشک است بنابراین باید از زیاده‌روی در اغذیه و تدابیری که گرمی و خشکی بدن را افزایش می‌دهند، پرهیز کرد مثلاً ورزش و فعالیت سنگین، نشستن زیاد در آفتاب، خوردن غذا‌های با طبع گرم (مثل سیر و پیاز) و گرسنگی طولانی‌مدت همچنین باید دانست که برخی حالات روحی نظیر عصبانیت، گرمی و خشکی را افزایش می‌دهد.

طاهری یادآور شد: شنا یکی از مناسب‌ترین ورزش‌ها در دوران جوانی است؛ برای جوانان، سونای تَر (بخار) بهتر از سونای خشک است، در فصول گرم با آب نیم‌گرم و معتدل استحمام کنند و نوشیدنی‌های سرد به‌اندازه تمایل و نیاز (و نه بیشتر) مصرف کنند و از میوه‌ها، مصرف انار، به، سیب، آلو و هندوانه (هرکدام در فصل خود) توصیه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که پزشکی ایرانی بر پایه نگاه مزاجی توصیه می‌دهد، ممکن است در یک فرد خاص بنابر نظر و تشخیص پزشک متخصص، اهمیت یک تدبیر خاص کمتر یا بیشتر باشد.

 

منبع:بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *