«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در توئیتر، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را خطاب قرار داده و برخی از اظهارات اخیر او (یا به تعبیر ظریف “سوءبرداشت‌های” او) درباره ایران را پاسخ داده است.

ظریف نوشت: «دونالد ترامپ، سوءبرداشت‌ها صلح را به خطر می‌اندازند: تحریم‌ها جایگزین جنگ نیستند، خود جنگ هستند|نابودی=نسل‌کشی=جرائم جنگی|”جنگ کوتاه” با ایران توهم است|کسی که شروع‌کننده جنگ باشد، تمام‌کننده آن نخواهد بود. |مذاکره و تهدید رویداد‌های ناسازگار هستند.»

هر یک از گزاره‌هایی که آقای ظریف به آن‌ها پرداخته مربوط به اظهاراتی هستند که ترامپ در هفته‌های گذشته مطرح کرده است. در زیر این گزاره‌ها و توضیحات آن‌ها را آورده‌ایم.

تحریم‌ها جایگزین جنگ نیستند، خود جنگ هستند

دونالد ترامپ در روز‌های گذشته ابتدا مدعی شد که حمله به سه سایت در ایران که قرار بوده به تلافی سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران انجام شوند را ۱۰ دقیقه قبل از آغاز آن متوقف کرده است. با آنکه او ادعا کرد که دلیل لغو این حملات، نگرانی از کشته شدن ۱۵۰ ایرانی در آن‌ها بوده رسانه‌های آمریکا به دلایل دیگری مانند تبعات سیاسی-نظامی برای لغو حمله توسط ترامپ اشاره کرده‌اند.

ترامپ روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی جدید تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعلام کرد. رسانه‌های آمریکا با توجه به مشخص بودن برخی جنبه‌های نمادین و تبلیغاتی در این تحریم‌ها، انگیزه اصلی ترامپ از اِعمال آن‌ها را نوعی پاسخ به سرنگونی پهپاد آمریکایی عنوان کرده‌اند.

 

در حال تکمیل…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *