اتریش، بلژیک، فنلاند، هلند، اسلوونی، اسپانیا و سوئد با انتشار بیانیه‌ای بر بزوم حفظ توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ تاکید کردند و آن را یک ابزار کلیدی برای رژیم کنترل تسلیحات و یک عامل اصلی برای حفظ ثبات در منطقه خواندند.

به گزارش، در این بیانیه آمده است، با آگاهی از اینکه اجرای بخش‌های اقتصادی این توافق با مشکلاتی روبرو شده است ما با فرانسه، آلمان و انگلیس و دیگر سازمان‌ها و کمیسیون اروپایی برای ایجاد کانالی که تبادلات مالی با ایران را تسهیل کند همکاری خواهیم کرد. این کشور‌ها تاکید کردند که یکی از اولین این ابتکارات استقرار ابزاری برای حمایت از تبادلات تجاری یا همان اینستکس است.
در پایان این بیانیه آمده است؛ در این چارچوب، این برای جمهوری اسلامی ایران مهم است که به همه تعهدات و بند‌های موجود در توافق هسته‌ای پایبند باشد.

تحرک کشور‌های اروپایی برای راه اندازی اینستکس و حمایت دیگر کشور‌های اروپایی از آن وقتی شروع شد که ایران در اعتراض به کم کاری‌های اتحادیه اروپا برای تامین منافع اقتصادی ایران در برجام اعلام کرد که برخی از تعهدات خود در برجام را کاهش خواهد داد.

در همین زمینه، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرا و مدیران سیاسی ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است ساعت ۱۲ امروز (جمعه) به وقت محلی (وین) ۱۴:۳۰ به وقت تهران در هتل پله کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش برگزار شود.

منبع: پایگاه خبری دولت هلند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *