بهرام قاسمی اظهار داشت: برجام نتیجه یک دیپلماسی موفق، کارآمد و اثرگذار در یک امر پیچیده و سخت بود که اهمیت آن برای سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و شورای امنیت بعنوان یک دستاورد تاریخی مشخص است.

سفیر ایران در فرانسه در جمع دانشجویان رشته کارشناسی ارشد موسسه مطالعات سیاسی پاریس و در پاسخ به پرسش آن‌ها اظهار داشت: برجام یک دستاورد تاریخی و بسیار موثر بود که با تلاش و مذاکرات طولانی اعضای شورای امنیت و آلمان با ایران به نتیجه رسید و بار دیگر نشان داد که دیپلماسی، هنر فائق آمدن بر برخی مشکلات به منظور ممانعت از وقوع جنگ و تنش است.

وی ادامه داد: حاصل نتیجه دو سال مذاکرات فشرده، نه تنها موفقیت برای ایران بلکه یک پیروزی برای سیاست جهان در عرصه چند جانبه گرایی بود.

قاسمی افزود: متاسفانه شاهد هستیم با تغییر دولت و روی کارآمدن هیات حاکمه جدید در آمریکا، این کشور ضمن تغییر رویکرد در مواجهه با مسائل جهانی و اتخاذ سیاست یکجانبه گرایی نه تنها از برجام خارج شد بلکه در یک اقدام بی سابقه سایر کشور‌های جهان را نیز تشویق به نقض تعهدات بین المللی و تهدید به اعمال تحریم یکجانبه در صورت اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل می‌کند.

وی ادامه داد: طی یکسال گذشته ایران تمام تعهدات برجامی خود را که ۱۴ بار به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی رسیده است، اجرا کرده و به توصیه کشور‌های اروپایی همچنان در این توافق باقی مانده است. البته کشور‌های اروپایی متعهد شده اند تا در این جهت مقدمات لازم از جمله اجرای مکانیسم تبادلات مالی (اینستکس) را به منظور منتفع شدن ایران از مزایای اقتصادی برجام فراهم کنند که در این خصوص اقداماتی از سوی طرفین در حال پیگیری و اجرا می‌باشد. اگرچه انتظار داریم بایستی این روند باسرعت بیشتری صورت گیرد.

سفیر ایران در فرانسه تاکید کرد: هنوز طرف‌های اروپایی نتوانسته اند تعهدات خود را نسبت به آنچه در برجام پیش بینی شده بود، انجام دهند لذا اقدامات و گام‌های سریع برخی کشور‌های اروپایی محک و ملاک بسیار جدی و تعیین کننده برای سیاست‌های ایران خواهد بود و دقیقا چگونگی این رفتار‌ها در حال رصد است.

قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص اقدامات ایران در حفظ و ثبات منطقه، مبارزه با تروریسم و همکاری با سایر کشور‌ها توضیحاتی ارایه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *