بر اساس مطالعه‌ای که در نشریه طب جنسی به چاپ رسید مشخص شد که مصرف غذا‌های دریایی توسط زنان مبتلا به دیابت موجب می‌شود که این زنان عملکرد جنسی بهتری داشته باشند. مصرف غذا‌های دریایی در مردان نیز موجب بهبود توانایی نعوظ در آنان می‌شود. متخصصان معتقدند که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای که سرشار از میوه ها، سبزیجات، روغن زیتون و ماهی می‌باشد، عملکرد جنسی را در هر دو جنس بهبود می‌بخشد. از سوی دیگر مصرف کافئین، الکل، سیگار و بی تحرکی موجب بروز اختلال در عملکرد جنسی می‌گردد.

بر اساس مطالعات ترکیب اسید‌های چرب موجود در اسپرم یکی از عوامل مهم و موثر بر باروری به شمار می‌رود. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که غلظت اسید‌های چرب امگا-۳ موجود در اسپرم مردان نابارور کمتر از سایر مردان است. همچنین در مردان بارور نسبت اسید‌های چرب امگا- ۳ به امگا- ۶ بالاتر می‌باشد؛ بنابراین اسید‌های چرب امگا- ۳ می‌توانند در مردان ناباروری که دچار اختلال در تعداد، حرکت و شکل اسپرم هستند، به درمان ناباروری کمک کنند.

امگا- ۳ نوعی اسید چرب غیر اشباع با چندین پیوند دوگانه است. این اسید‌های چرب در هر مرحله از زندگی ضروری اند و در تنظیم کلیه عملکرد‌های فیزیولوژیک بدن از جمله در سیستم قلبی – عروقی، تولید مثل، ایمنی، عصبی، بینایی، پوست و اسکلت به کارمی روند. سه اسید چرب معروف از خانواده امگا- ۳ عبارتند از: آلفالینولنیک اسید (ALA)، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA). ماهی‌ها به ویژه ماهی‌های چرب و روغنی، تخم کتان و گردو منابع غذایی امگا- ۳ به شمار می‌روند.

 

منبع: ایران ناز  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *