علیرضا میراحمدی زاده معاون پژوهشی گروه اپیدمیولوژی و عضو هیات علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: مصرف انسولین یکی از روش‌های درمانی بسیار موفق در دیابت است؛ امروزه برخی از مراکز علمی دنیا پیشنهاد می‌کنند که اگر پس از شروع درمان با متفورمین قندخون کنترل نشد، می‌توانیم استفاده از انسولین را آغاز کنیم؛ این که مردم پیشنهاد استفاده از انسولین از سوی پزشک را به معنی درمان نشدن بیماری دیابت می‌دانند، یک باور غلط است.

وی افزود: کنترل قند به صورت طبیعی در بدن انسان، به عهده انسولین است؛ انسولینی که در داروخانه‌ها عرضه می‌شود همانند انسولین طبیعی بدن و مفیدترین و موثرترین دارو برای کنترل دیابت است که با تشخیص پزشک تجویز می‌شود.

زاده معاون پژوهشی گروه اپیدمیولوژی و عضو هیات علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: تزریق انسولین دردناک است، اما سوزن‌های قلم‌های انسولین که به تازگی در بازار ارایه می‌شود، آنقدر نازک و ظریف است که در بیشتر موارد فرورفتن آن در بدن و تزریق انسولین را حس نمی‌کنیم، درد این سوزن‌ها از درد استیک‌های گلوکومتر در خانه که برای اندازه گیری قندخون استفاده می‌شود، کمتر است.

میراحمدی زاده گفت: انسولین باعث افزایش وزن می‌شود، زیرا بدن به وضعیت طبیعی خود بیشتر نزدیک می‌شود و لاغری ناشی از نوروپاتی (آسیب به اعصاب) نیز بهبود می‌یابد؛ برای جلوگیری از چاقی می‌توانیم پیش از آغاز استفاده از انسولین، با متخصص تغذیه مشورت کنیم.

وی بیان کرد: بر اساس نتایج حاصل از یک پژوهش علمی در شیراز بر روی ۴۷۵ بیمار که دارای دیابت کنترل نشده بودند و باید از انسولین استفاده می‌کردند، در ۶۲ درصد از این افراد که از مصرف انسولین خودداری می‌کردند، عوارض بیماری دیابت همانند درگیری شبکیه چشم، درگیری کلیه، آسیب به اعصاب محیطی و زخم پای دیابتی زودتر و شدیدتر ایجاد شده است.

معاون پژوهشی گروه اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت تصریح کرد: انسولین یک ماده طبیعی در بدن است و بهتر از سایر دارو‌ها به درمان موفق دیابت کمک می‌کند؛ بیماری دیابت یک بیماری پیش رونده است و بیشتر بیماران دیابت نوع دو به انسولین نیاز دارند، اما ممکن است که در آن هنگام بیشتر عوارض دیابت آغاز شده باشد، به همین دلیل، مراکز علمی و معتبر دنیا استفاده از انسولین را حتی در همان ابتدای تشخیص بیماری، پیشنهاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *