به گزارش پارسینه،  سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز در نشست خبری هفتگی با اشاره به هفته حقوق بشر اظهار داشت: حقوق بشر آمریکایی را می‌توان در سالگرد اتفاقات این هفته به طور کلی شاهد بود.وی گفت: روابط دیپلماتیک زیادی را برای کاهش تنش در منطقه شاهدیم و استقبال می‌کنیم از هر تلاشی در این راستا و کسانی که به دنبال کاهش تنش هستند را ارجاع می‌دهیم به ریشه وقوع این تنش‌ها و بدعهدی‌ها که تروریسم اقتصادی است که علیه ملت ایران صورت گرفته است.

موسوی در خصوص سرنگونی پهپاد آمریکایی افزود: ما این اقدام آمریکا را با اعتراض و پیگیری حقوقی و سیاسی دنبال کردیم. اعتراض به سوئیس، احضار کاردار امارات به عنوان کشوری که این پهپاد متجاوز از خاک آن‌ها بلند شده بود و نامه دفتر ایران در نیویورک به سازمان ملل از جمله این اقدامات حقوقی و دیپلماتیک ایران بود.سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص وضعیت برجام و اقدام ایران بیان کرد: اقدامات ما در قالب برجام است و حقوق خود را در چارچوب آن دنبال می‌کنیم، اما تداوم برجام بستگی به اجرای تعهدات همه طرف‌های باقیمانده در برجام دارد.

وی ادامه داد: اعضای باقیمانده در برجام، با خروج آمریکا از برجام علی رغم مواضع حمایتی از برجام، تلاش چندانی در این راستا نداشتند و ایران هم ناگزیر علی رغم میل خود مجبور به اقدامی متقابل شد و تعهدات برجامی خود را کاهش داد. ما منتظر اروپایی‌ها نبودیم و نخواهیم بود.موسوی تصریح کرد: راهکار‌های مالی را با برخی دوستان و کشور‌های مختلف راه اندازی کردیم و این تلاش‌ها تداوم خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تلاش‌های ایران برای کاهش تنش‌ها در منطقه، گفت: ایران آمادگی خود را برای گفتگو با کشور‌های مختلف اعلام کرده است و طرح‌هایی که ارائه دادیم از جمله مجمع گفتگو‌های منطقه و پیمان عدم تعارض، راهکار‌هایی است که ما در اختیار کشور‌های منطقه قرار دادیم و ایران علی رغم اختلافاتی که با برخی همسایگان دارد، همچنان آمادگی دارد با این برادران هم گفتگو داشته باشد.

موسوی در خصوص اظهارات ضد و نقیض انگلیسی‌ها در حمایت از برجام و از طرفی اتهام زنی به ایران در مساله نفتکش‌ها و تبعیت از آمریکا بیان کرد: ما شیوه انگلیسی‌ها را غیر سازنده می‌دانیم، سفر معاون وزیر انگلیس برای بیان دیدگاه‌های دو طرف بود. در ملاقات وی با آقای عراقچی، طرف ایرانی به این دلیل که وی تازه کار است به صراحت مواضع ایران را اعلام کرد. ما برخی صحبت‌های معاون وزیر انگلیس را خیلی نمی‌پسندیم.وی گفت: انگلیس به این دلیل که با بی دولتی مواجه است و از طرفی گرفتار برگزیت هم هست و پشتوانه اتحادیه اروپا را کمتر دارد، ترجیح داده همراهی بیشتری را با آمریکا داشته باشد که این موضوع برای ایران غیر قابل قبول است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین وضعیت اسدالله اسدی بیان کرد: پرونده آقای اسدی در دستور کار وزارت خارجه و دیگر ارگان‌های مرتبط است و با جدیت هم دنبال می‌شود. اقدامات مختلفی هم تا کنون صورت گرفته، اما برخی پیچیدگی‌های فنی دارد که امیدواریم هر چه زودتر این موضوع حل و فصل و بیگناهی وی ثابت شود.

موسوی در خصوص حمله سایبری آمریکا به ایران پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی، گفت: برخی منابع آمریکا از جنگ سایبری با ایران خبر دادند، اما توان ما در این حوزه زیاد است و بعید می‌دانم کار خاصی انجام دهند، اما صرف این دعا اگر رسمی باشد نشان از خبط بزرگی از سوی آن‌ها است که علیه دولتی مستقل اقدام سایبری کردند که می‌توان اقدام حقوقی هم در خصوص آن انجام داد.

وی در خصوص برخی صحبت‌های مقامات اروپایی در سفر به ایران و لحن طلبکارانه آنها، تصریح کرد: آنچه آن‌ها می‌گویند با توجه به سابقه‌ای که دارند چندان قابل شنیدن نیست و همانجا پاسخ لازم را خواهند شنید. مجدد توصیه می‌کنم برجام را بخوانند. برجام اجازه می‌دهد که اگر طرفی احساس کرد دیگر طرف‌ها نقض عهد می‌کنند از حق خود دفاع کند و اقدام متقابل کند.سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: در برجام آمده، از سمت ایران اگر طرف‌های مقابل تعهدات خود را عملی نکردند می‌توانیم کاهش تعهدات یا خروج از برجام را داشته باشیم.

موسوی با بیان اینکه ۱۵ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایندی ایران به تعهداتش را تایید کرده است، گفت: اگر ایران از ابتدا کاهش تعهد را پیش می‌گرفت، می‌توانستیم حرف آن‌ها را بپذیریم، اما این اقدام ما، عملی متقابل به عدم اجرای تعهدات آنهاست و در چارچوب حقوقی که برجام به ما داده است، انجام می‌شود.وی ادامه داد: تا زمانی که گامی عملی و محسوس برداشته نشود و خواسته‌های معقول ایران محقق نگردد ما اقدامات خود را در قالب کاهش تعهدات تداوم خواهیم داد و گام دوم را هم محکم‌تر برخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص برگزاری کنفرانس بحرین که قرار است طرح معامله قرن هم در آن بررسی شود، بیان کرد: برگزاری کنفرانسی که باعث تشتت در جهان اسلام، فراموشی آرمان فلسطین و تضییع حقوق مردم فلسطین شود شرم آور است. یقین داریم چنین نشست‌هایی محکوم به شکست است و ما نیز این اقدام آن‌ها را محکوم می‌کنیم.

موسوی در خصوص وضعیت اجرای اینستکس افزود: ما صراحتاً حقوق خود را اعلام کردیم. نمی‌دانم سازوکار اینستکس چقدر می‌تواند توازن را برقرار کند، اما اگر بخواهند مبلغ ناچیزی را در آن بگذارند، حتماً ما را راضی نخواهد کرد.

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اظهارات مقامات روسیه مبنی بر اینکه اگر اینستکس اجرایی نشود و اروپایی‌ها نتوانند این ساز و کار را عملیاتی کنند حاضرند در مسائل بانکی و تجاری به ایران کمک کنند و همکاری داشته باشند، اظهار کرد: اینها در قالب تعهداتی است که آنها در برجام دارند. همانطور که ما پیش از این گفته‌ایم ما خیلی منتظر اروپایی‌ها نمانده و نخواهیم ماند. با کشورهای دوست خود در حالت دو جانبه و چند جانبه در حال رایزنی هستیم و برخی از راهکارهای مالی و تجاری بین ایران و این کشورها تنظیم شده که برخی از این راهکارها اعلام شده و برخی اعلام نشده است. این راهکارها از سوی دوستان ما از جمله روسیه ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست خبری که حدود ۶۰ دقیقه به طول انجامید در مورد تحولات دیپلماتیک در جریان هفته‌های اخیر اظهار کرد: به رغم فشارها و انجام برخی از لفاظی‌ها از سوی برخی از کشورها علیه ایران رفت و آمدها و ابتکارات دیپلماتیک از سوی ایران و برخی از کشورهای منطقه و فرامنطقه برای کاهش تنش در منطقه ادامه دارد و از کاهش تنش در منطقه استقبال می‌کنیم. به دنبال افزایش تنش در منطقه نیستیم و همه کسانی که به دنبال راهکارهایی جهت کاهش تنش در منطقه هستند به ریشه تنش‌ها و علت وقوع آن ارجاع می‌دهیم که علت اصلی آن بدعهدی و تروریسم اقتصادی است که از سوی آمریکا علیه ملت ایران انجام شده و به ایران تحمیل شده است.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه ما تا کنون به برجام متعهد بوده‌ایم و اقداماتی را که انجام داده‌ایم در داخل برجام است، گفت: ما درواقع از حقوقی که در این توافق بین‌المللی برای ایران در نظر گرفته شده استفاده کرده و آنها را اجرا می‌کنیم. حیات و ممات برجام به عنوان یک توافق چند جانبه بستگی به اجرای تعهدات مشخص شده در برجام از سوی همه طرف‌ها دارد.

وی خاطرنشان کرد: با خروج آمریکا از برجام کشورهای باقیمانده در این توافق بین‌المللی متعهد شدند که زمینه‌ای فراهم کنند که ایران بتواند از منافع برجام استفاده کند اما جز اندک تقلاهایی که از سوی برخی از دوستان ما صورت گرفت دیگر شرکای ما در این توافق بین‌المللی اراده لازم را برای حفظ برجام نداشتند و ایران علیرغم میل خود مجبور شد در داخل مکانیزم برجام اقداماتی را انجام دهد و تعهدات خود را کاهش دهد.

سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فرا رسیدن هفته حقوق بشری آمریکا اشاره و به تشریح برخی از اقدامات جنایتکارانه آمریکا علیه ایران پرداخت.

موسوی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با حواشی سفر شینزو آبه به تهران و ادعاهایی که برخی از مقامات آمریکایی در مورد این سفر اخیراً مطرح کرده‌اند، اظهار کرد: سفر آقای آبه به تهران فارغ از حواشی آن سفری مهم، تاریخی در راستای روابط دو جانبه بود. بعد از ۴۰ سال یک مقام ارشد ژاپنی در این سطح به ایران آمده بود و این یک نقطه عطف در روابط تاریخی و دیرینه دو کشور بود.

وی با اشاره به برخی از مسائل رسانه‌ای و حاشیه‌ای که در مورد این سفر مطرح شده است، گفت: در حسن نیت آقای آبه ما شکی نداریم. ایشان پیام کتبی نداشت ولی پیام شفاهی داشت و اینکه آمریکایی‌ها می‌گویند پیام داشت یا نداشت را به خود آنها واگذار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ما از همان ابتدا از سفر آقای شینزو آبه به تهران استقبال کردیم و گفتیم شنونده حرف‌های ایشان خواهیم بود اظهار کرد: ژاپنی‌ها به دنبال کاهش تنش در منطقه هستند و با توجه به اهمیت منطقه ژاپنی‌ها تمایلی نداشتند که در این منطقه که از نظر اقتصادی نیز بسیار مهم است بر تنش‌ها افزوده شود. آنها در این زمینه اظهاراتی را مطرح کردند و خواستار کاهش تنش شدند. ژاپنی‌ها پیام ویژه‌ای از سوی آنها نداشتند. حرف‌هایی بود که رسانه‌ای شده بود و صحبت‌ها و جواب‌های ما هم رسانه‌ای شد. آنها بسته ویژه‌ای را نداشتند و ارائه نکردند که بتوان در مورد آن فکر کرد. در چارچوب روابط دو جانبه و گسترش این روابط پیشنهاداتی را مطرح کردند که بیشتر مربوط به مراودات تجاری بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *