نشست مشترک مقامات عالی امنیتی ایران، روسیه، چین، هند، پاکستان و افغانستان بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) در شهر اوفا در روسیه برگزار شد.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که در این نشست حضور داشت، طی سخنانی تصریح کرد: باید مراقبت کنیم که رویکرد هماهنگی بین ما برای گفتگو با طالبان و با هماهنگی دولت افغانستان وجود داشته باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در نشست مذکور مباحثی، چون اجلاس آتی، افزودن ترکیب جدید، وضعیت داخلی افغانستان، نگرانی‌هایی موجود و راهبرد طالبان را مورد اشاره قرار داد و گفت که این موارد ضرورت هماهنگی بین ۶ کشور حاضر در نشست کنونی را ایجاد می‌کند.

شمخانی با پیشنهاد مشاور امنیت ملی افغانستان برای تشکیل جلسه معاونان امنیت کشور‌های حاضر در این نشست موافقت کرد.

گفتنی است علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که به دعوت رسمی «نیکلای پاتروشف» همتای روس خود برای شرکت در دهمین اجلاس امنیتی روسیه به این کشور سفر کرده است در این نشست رویکرد‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت‌های همکاری مشترک برای مقابله با تهدیدات موجود و سازوکار‌های پیشنهادی در جهت ایجاد ثبات و امنیت را تبیین کرد.

وی با اشاره به اقدامات آمریکایی‌ها در منطقه اظهار کرد: آمریکا در حالی بخشی از ارتش رسمی ایران که دارای کارنامه درخشان در مبارزه با تروریسم است را به عنوان گروه تروریستی شناسایی می‌کند که ارتش و سرویس‌های اطلاعاتی خودش بزرگترین حامی گروه‌های تروریستی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *